Home Product Index Fans, Thermal Management DC Fans KD1204PFS2 H
Sunon Fans KD1204PFS2 H
Part Number
KD1204PFS2 H
Manufacturer
Sunon Fans
Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC Fans
Sunon
Sunon
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number KD1204PFS2 H
Part Status Obsolete
Voltage - Rated 12VDC
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Width 10.50mm
Air Flow 4.9 CFM (0.139m³/min)
Static Pressure 0.110 in H2O (27.4 Pa)
Bearing Type Sleeve
Fan Type Tubeaxial
Features -
Noise 25 dB(A)
Power (Watts) 1.10W
RPM 5500 RPM
Termination 2 Wire Leads
Ingress Protection -
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)