Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 63YXH220MEFCT810X23
Rubycon 63YXH220MEFCT810X23
Part Number
63YXH220MEFCT810X23
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number63YXH220MEFCT810X23
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency297.5mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency595mA @ 100kHz
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Related Products
63YXH220MEFC10X23
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
In Stock: 0
RFQ0.14935/pcs
63YXH220MEFCT810X23
Manufacturer: Rubycon