Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors 450WA6.8MEFC12.5X16
Rubycon 450WA6.8MEFC12.5X16
Part Number
450WA6.8MEFC12.5X16
Manufacturer
Rubycon
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Rubycon
Product Parameter
Part Number450WA6.8MEFC12.5X16
Part StatusActive
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Polarization-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency77mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency115.5mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Related Products
450WA6.8MEFC12.5X16
Manufacturer: Rubycon
Description: CAP ALUM 6.8UF 20% 450V RADIAL
In Stock: 0
RFQ0.14683/pcs
450WA6.8MEFCG412.5X16
Manufacturer: Rubycon