| Part Number | MMF1WSFRE300K |
|---|---|
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Resistance (Ohms) | 300k |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 1W |
| Composition | Metal Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | MELF, 0309 |
| Supplier Device Package | MELF |
| Size / Dimension | 0.126" Dia x 0.335" L (3.20mm x 8.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |