| Part Number | 36DY104F060DF2A |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 100000µF |
| Tolerance | -10%, +50% |
| Voltage - Rated | 60V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.5 mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 36.7A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 42.21A @ 1kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 1.252" (31.80mm) |
| Size / Dimension | 3.079" Dia (78.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 5.752" (146.10mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 100UF 450V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 1000UF 100V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 1000UF 450V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10000UF 40V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10000UF 40V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10000UF 50V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10000UF 100V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10000UF 100V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10000UF 200V SCREW
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Sprague
Description: CAP ALUM 10000UF 250V SCREW
In Stock: 0