Texas Instruments LP5990TM-2.8EV
Part Number
LP5990TM-2.8EV
Description
KIT EVALUATION FOR LP5990 2.8V
Family
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Texas Instruments
In Stock 2 pcs
Product Parameter
Part NumberLP5990TM-2.8EV
Part StatusActive
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output2.8V
Current - Output200mA
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 125°C