Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Reference LM4040D10ILPR
Texas Instruments LM4040D10ILPR
Part Number
LM4040D10ILPR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC VREF SHUNT 10V TO92-3
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Reference
Texas Instruments
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLM4040D10ILPR
Part StatusObsolete
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output15mA
Tolerance±1%
Temperature Coefficient150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz180µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode135µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)