| Part Number | 696972-1 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Flat Sided, Tubular |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Thickness | 0.128" (3.25mm) |
| Width - Outer Edges | 0.806" (20.47mm) |
| Length - Overall | 3.050" (77.47mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 2/0 AWG (Al), 1/0 AWG (Cu) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: 696-8006-22
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: 696-8007-22
In Stock: 0