| Part Number | 696018-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Standard |
| Gender | Female |
| Tab Width | 0.205" (5.21mm) |
| Tab Thickness | 0.020" (0.51mm) |
| Tab Length | 0.250" (6.35mm) |
| Length - Overall | 0.800" (20.32mm) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 18-22 AWG |
| Insulation | Non-Mating End Insulated |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Features | - |
| Color | Red |
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: 696-8006-22
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: 696-8007-22
In Stock: 0