Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SC30102KT
TE Connectivity Passive Product SC30102KT
Part Number
SC30102KT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
FIXED IND 1MH 49MA 72 OHM TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Product Parameter
Part Number SC30102KT
Part Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 1mH
Tolerance ±10%
Current Rating 49mA
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 72 Ohm Max
Q @ Freq 30 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant 3.4MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Frequency - Test 790kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) -
Related Products
SC3019B
Manufacturer: Murata Electronics North America
Description: OSC SO 500.000MHZ SINE WAVE SMD
In Stock: 0
RFQ -
SC30100KT
Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
Description: FIXED IND 10UH 219MA 3.7 OHM TH
In Stock: 1000
RFQ 0.77014/pcs
SC30101KT
Description: FIXED IND 100UH 149MA 8 OHM TH
RFQ 0.77014/pcs
SC301R0KT
Description: FIXED IND 1UH 420MA 1 OHM TH
Description: FIXED IND 15UH 251MA 2.8 OHM TH
Description: FIXED IND 150UH 108MA 15 OHM TH
Description: FIXED IND 18UH 239MA 3.1 OHM TH
SC30102KT
Description: FIXED IND 1MH 49MA 72 OHM TH
SC301R0KR
SC30101KR
Description: FIXED IND 100UH 149MA 8 OHM