Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors SC30101KT
TE Connectivity Passive Product SC30101KT
Part Number
SC30101KT
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
FIXED IND 100UH 149MA 8 OHM TH
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Product Parameter
Part NumberSC30101KT
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating149mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Frequency - Test2.5MHz
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.394" L (4.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)-
Related Products
SC30100KT
Manufacturer: TE Connectivity Passive Product
Description: FIXED IND 10UH 219MA 3.7 OHM TH
In Stock: 1000
RFQ0.77014/pcs
SC30101KR
Description: FIXED IND 100UH 149MA 8 OHM
In Stock: 0
RFQ0.74447/pcs
SC30101KT
Description: FIXED IND 100UH 149MA 8 OHM TH
SC30102KT
Description: FIXED IND 1MH 49MA 72 OHM TH
Description: FIXED IND 15UH 251MA 2.8 OHM TH
Description: FIXED IND 150UH 108MA 15 OHM TH
Description: FIXED IND 18UH 239MA 3.1 OHM TH
SC3019B
Manufacturer: Murata Electronics North America
Description: OSC SO 500.000MHZ SINE WAVE SMD
SC301R0KR
Description: FIXED IND 1UH 420MA 1 OHM TH
SC301R0KT