Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PF0464.123NLT
Pulse Electronics Corporation PF0464.123NLT
Part Number
PF0464.123NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 12UH 1.55A 66 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPF0464.123NLT
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1.55A
Current - Saturation1.55A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant26MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.284" L x 0.284" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)