Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors PF0464.104NL
Pulse Electronics Corporation PF0464.104NL
Part Number
PF0464.104NL
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 100UH 850MA 505 MOHM
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
In Stock 500 pcs
    0.73500/pcs
  • 10 pcs
    0.68250/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPF0464.104NL
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation540mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)505 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10.5MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.284" L x 0.284" W (7.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)