Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors P1167.362NLT
Pulse Electronics Corporation P1167.362NLT
Part Number
P1167.362NLT
Description
FIXED IND 3.6UH 3.1A 20 MOHM SMD
Product Parameter
Part NumberP1167.362NLT
Material - Core-
Inductance3.6µH
Tolerance±30%
Current Rating3.1A
Current - Saturation3.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)