Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors P1167.153NLT
Pulse Electronics Corporation P1167.153NLT
Part Number
P1167.153NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 15UH 1.7A 66 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fixed Inductors
Pulse Electronics Corporation
    0.36550/pcs
  • 900 pcs
Product Parameter
Part NumberP1167.153NLT
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)