Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Battery Chargers ADP3806JRU-12.6-R7
ON Semiconductor ADP3806JRU-12.6-R7
Part Number
ADP3806JRU-12.6-R7
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
IC CHARGER LI-ION 12.6V 24-TSSOP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Battery Chargers
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberADP3806JRU-12.6-R7
Part StatusObsolete
Battery ChemistryLithium-Ion
Number of Cells-
Current - ChargingConstant - Programmable
Programmable Features-
Fault Protection-
Charge Current - Max-
Battery Pack Voltage12.6V
Voltage - Supply (Max)20V
Interface-
Operating Temperature0°C ~ 100°C (TA)
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package24-TSSOP
Related Products
ADP3806JRU-12.6-R7
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: IC CHARGER LI-ION 12.6V 24-TSSOP