Home Product Index Circuit Protection Fuses 0451.080MRL
Littelfuse Inc. 0451.080MRL
Part Number
0451.080MRL
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BOARD MOUNT 80MA 125VAC/VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number0451.080MRL
Part StatusActive
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating80mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, Square End Block
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.00033
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)