| Part Number | 0263.062WRT2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 62mA |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 0.000192 |
| Approvals | UR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm) |
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
In Stock: 2535
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 125MA 250VAC
In Stock: 0