| Part Number | 0263.062M |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 62mA |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 0.000192 |
| Approvals | UR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm) |
Manufacturer: Molex, LLC
Description: CABLE JUMPER 10POS 2.54MM 5"
In Stock: 0