Home Product Index Circuit Protection Fuses 0263.062WRT1
Littelfuse Inc. 0263.062WRT1
Part Number
0263.062WRT1
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BOARD MNT 62MA 250VAC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number0263.062WRT1
Part StatusObsolete
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating62mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.000192
ApprovalsUR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)