| Part Number | 0255.062NRT2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 62mA |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC |
| Melting I²t | - |
| Approvals | CSA, UL |
| Operating Temperature | - |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.095" Dia x 0.280" L (2.41mm x 7.11mm) |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .015-.025 SOLDER
In Stock: 0
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .015-.025 SOLDER
In Stock: 0
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .015-.025 SOLDER
In Stock: 1648
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PIN RCPT .015-.025 SOLDER
In Stock: 1878
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC
In Stock: 0