Home Product Index Circuit Protection Fuses 0255.062NRT3
Littelfuse Inc. 0255.062NRT3
Part Number
0255.062NRT3
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number0255.062NRT3
Part StatusObsolete
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating62mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t-
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.095" Dia x 0.280" L (2.41mm x 7.11mm)