| Part Number | LTC1863IGN#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Number of Inputs | 8 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-MSOP
In Stock: 1262
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-SOIC
In Stock: 359
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12-BIT 1CH 250KSPS 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12-BIT 1CH 250KSPS 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-MSOP
In Stock: 195
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-SOIC
In Stock: 309
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-SOIC
In Stock: 0