| Part Number | LTC1622CS8#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2 V ~ 10 V |
| Frequency - Switching | - |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8MSOP
In Stock: 1
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8MSOP
In Stock: 657
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
In Stock: 886
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
In Stock: 300
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-SOIC
In Stock: 0