| Part Number | LTC1622CMS8 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2 V ~ 10 V |
| Frequency - Switching | - |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Enable, Soft Start |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR LOW PWR DUAL 18DIP
In Stock: 147
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR LOW PWR DUAL18SOIC
In Stock: 204
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR LOW PWR DUAL18SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BANG-BANG CONTROLLER 8DIP
In Stock: 463
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BANG-BANG CONTROLLER 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BANG-BANG CONTROLLER 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CMOS COMPARATOR WINDOW 8DIP
In Stock: 1173
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BUILDNG BLK SW-CAP DUAL 18DIP
In Stock: 621
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BUILDNG BLK SW-CAP DUAL18SOIC
In Stock: 809