| Part Number | LTC1458LCG |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Settling Time | 14µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±2.25, ±0.5 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR LOW PWR DUAL 18DIP
In Stock: 147
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR LOW PWR DUAL18SOIC
In Stock: 204
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR LOW PWR DUAL18SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BANG-BANG CONTROLLER 8DIP
In Stock: 463
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BANG-BANG CONTROLLER 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BANG-BANG CONTROLLER 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CMOS COMPARATOR WINDOW 8DIP
In Stock: 1173
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BUILDNG BLK SW-CAP DUAL 18DIP
In Stock: 621
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BUILDNG BLK SW-CAP DUAL18SOIC
In Stock: 809