| Part Number | LTC1090CSW#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 30k |
| Data Interface | Serial |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Voltage - Supply | ±5V, 5V, 10V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-DIP
In Stock: 48
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-DIP
In Stock: 162
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-SOIC
In Stock: 75
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQUIS SYS 10BIT 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 10BIT 2CH 8-DIP
In Stock: 94
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 10BIT 2CH 8-DIP
In Stock: 281
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAS SERIAL I/O 1CH 10BIT 8DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAS SERIAL I/O 1CH 10BIT 8DIP
In Stock: 4
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAS SERIAL I/O 1CH 10BIT 8DIP
In Stock: 216
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 10BIT 6CH 16-DIP
In Stock: 0