| Part Number | 226TLS050M |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 22µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 7.536 Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 95mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 22UF 20% 16V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 22UF 20% 35V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 22UF 20% 50V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 22UF 20% 25V THRU HOLE
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 22UF 20% 250V THRU HOLE
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 22UF 20% 450V AXIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 22UF 20% 35V AXIAL
In Stock: 818
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 22UF 35V 20% AXIAL
In Stock: 3000
Manufacturer: Illinois Capacitor
Description: CAP ALUM 22UF 20% 50V AXIAL
In Stock: 398