Eaton TV1840-3R0606-R
Part Number
TV1840-3R0606-R
Manufacturer
Eaton
Description
CAP, 3.0V, 60F
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Eaton
    9.50000/pcs
  • 10 pcs
    9.02500/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberTV1840-3R0606-R
Part StatusActive
Capacitance60F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated3V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.728" Dia (18.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Related Products
TV1840-3R0606-R
Manufacturer: Eaton
Description: CAP, 3.0V, 60F