Eaton HV1245-2R7356-R
Part Number
HV1245-2R7356-R
Manufacturer
Eaton
Description
CAP 35F -10% +30% 2.7V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Eaton
    3.42000/pcs
  • 10 pcs
    3.04000/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberHV1245-2R7356-R
Part StatusActive
Capacitance35F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.929" (49.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Related Products
HV1245-2R7356-R
Manufacturer: Eaton
Description: CAP 35F -10% +30% 2.7V T/H