| Part Number | PV3H2H0SS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Vandal Resistant |
| Circuit | DPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 2A (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 48V |
| Actuator Type | Round, Button |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP40 |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 16.00mm Dia |
Manufacturer: Tripp Lite
Description: HEAVY DUTY INV DC TO AC 4 OUTLET
In Stock: 0
Manufacturer: Stackpole Electronics Inc.
Description: VARISTOR 470V 400A 3225
In Stock: 1000
Manufacturer: Stackpole Electronics Inc.
Description: VARISTOR 470V 1.2KA 4032
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: TRIMMER 100 OHM 0.5W TH
In Stock: 0