Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Single DMN2005K-7
Diodes Incorporated DMN2005K-7
Part Number
DMN2005K-7
Description
MOSFET N-CH 20V 300MA SOT23-3
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Diodes Incorporated
Product Parameter
Part NumberDMN2005K-7
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C300mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)1.8V, 2.7V
Vgs(th) (Max) @ Id900mV @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds-
Vgs (Max)±10V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)350mW (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.7 Ohm @ 200mA, 2.7V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)