Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Single DMN2004WK-7
Diodes Incorporated DMN2004WK-7
Part Number
DMN2004WK-7
Description
MOSFET N-CH 20V 540MA SC70-3
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Diodes Incorporated
Product Parameter
Part NumberDMN2004WK-7
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C540mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)1.8V, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds150pF @ 16V
Vgs (Max)±8V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)200mW (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 540mA, 4.5V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)