Home Product Index Discrete Semiconductor Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays DMN2005DLP4K-7
Diodes Incorporated DMN2005DLP4K-7
Part Number
DMN2005DLP4K-7
Description
MOSFET 2N-CH 20V 0.3A 6-DFN
Family
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Diodes Incorporated
Product Parameter
Part NumberDMN2005DLP4K-7
Part StatusActive
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C300mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.5 Ohm @ 10mA, 4V
Vgs(th) (Max) @ Id900mV @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds-
Power - Max400mW
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)