Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) DC DC Converters VFK600-D48-S24
CUI Inc. VFK600-D48-S24
Part Number
VFK600-D48-S24
Description
DC/DC CONVERT ISO 1.5KV 24V 25A
CUI Inc
In Stock 147 pcs
    224.02500/pcs
  • 5 pcs
    216.55800/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part NumberVFK600-D48-S24
Part StatusActive
TypeIsolated
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Number of Outputs1
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts)600W
Applications-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm)