Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) DC DC Converters VFK600-D24-S28
CUI Inc. VFK600-D24-S28
Part Number
VFK600-D24-S28
Manufacturer
CUI Inc.
Description
DC/DC CONVRT ISO 1.5KV 28V 21.5A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
DC DC Converters
CUI Inc
In Stock 75 pcs
    220.27500/pcs
  • 5 pcs
    212.93300/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberVFK600-D24-S28
Part StatusActive
TypeIsolated
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Number of Outputs1
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)21.5A
Power (Watts)600W
Applications-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency90%
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm)