Home Product Index Power Supplies - External/Internal (Off-Board) DC DC Converters VFK600-D24-S48
CUI Inc. VFK600-D24-S48
Part Number
VFK600-D24-S48
Description
DC/DC CONVRT ISO 1.5KV 48V 12.5A
CUI Inc
In Stock 142 pcs
    220.27500/pcs
  • 5 pcs
    212.93300/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberVFK600-D24-S48
Part StatusActive
TypeIsolated
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Number of Outputs1
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)600W
Applications-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency92%
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm)