Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors CWR29JC476KBHZ
AVX Corporation CWR29JC476KBHZ
Part Number
CWR29JC476KBHZ
Description
CAP TANT 47UF 10% 20V 2915
AVX Corporation
    9.22563/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberCWR29JC476KBHZ
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)