Home Product Index Capacitors Tantalum Capacitors CWR19KC336KBHA
AVX Corporation CWR19KC336KBHA
Part Number
CWR19KC336KBHA
Manufacturer
AVX Corporation
Description
CAP TANT 33UF 10% 25V 2915
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Tantalum Capacitors
AVX Corporation
    9.33750/pcs
  • 200 pcs
Product Parameter
Part NumberCWR19KC336KBHA
Part StatusActive
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
TypeMolded
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)