Home Product Index Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors 1008R-153J
API Delevan Inc. 1008R-153J
Part Number
1008R-153J
Description
FIXED IND 15UH 194MA 4 OHM SMD
Product Parameter
Part Number1008R-153J
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±5%
Current Rating194mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)