Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount SM4527FTR976
Stackpole Electronics Inc. SM4527FTR976
Part Number
SM4527FTR976
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 0.976 OHM 1% 2W 4527
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
  • 1 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number SM4527FTR976
Part Status Obsolete
Resistance (Ohms) 0.976
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case 4527 J-Lead
Supplier Device Package 4527
Size / Dimension 0.476" L x 0.272" W (12.10mm x 6.90mm)
Height - Seated (Max) 0.230" (5.84mm)