Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount SM2615FT1R91
Stackpole Electronics Inc. SM2615FT1R91
Part Number
SM2615FT1R91
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 1.91 OHM 1% 1W 2615
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Product Parameter
Part Number SM2615FT1R91
Part Status Active
Resistance (Ohms) 1.91
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Package / Case 2615 J-Lead
Supplier Device Package 2615
Size / Dimension 0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max) 0.155" (3.94mm)