Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RMCP2010FT187K
Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT187K
Part Number
RMCP2010FT187K
Description
RES SMD 187K OHM 1% 1W 2010
Product Parameter
Part Number RMCP2010FT187K
Part Status Active
Resistance (Ohms) 187k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package 2010
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)