Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RMCF1206FT1R74
Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT1R74
Part Number
RMCF1206FT1R74
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/4W 1206
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
  • 1 pcs
  • 10 pcs
    0.01750/pcs
  • 100 pcs
Total:0 Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number RMCF1206FT1R74
Part Status Active
Resistance (Ohms) 1.74
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package 1206
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)