Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount RGC0805FTC78K7
Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC78K7
Part Number
RGC0805FTC78K7
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/8W 0805
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Product Parameter
Part Number RGC0805FTC78K7
Part Status Active
Resistance (Ohms) 78.7k
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)