Home Product Index Resistors Chip Resistor - Surface Mount CSS2512FT18L0
Stackpole Electronics Inc. CSS2512FT18L0
Part Number
CSS2512FT18L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc.
Description
RES SMD 0.018 OHM 1% 2W 2512
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chip Resistor - Surface Mount
Product Parameter
Part Number CSS2512FT18L0
Part Status Active
Resistance (Ohms) 0.018
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Foil
Features Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 225°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package 2512
Size / Dimension 0.246" L x 0.130" W (6.25mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)