| Part Number | SRN8040-R50Y |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 500nH |
| Tolerance | ±30% |
| Current Rating | 10A |
| Current - Saturation | 12A |
| Shielding | Semi-Shielded |
| DC Resistance (DCR) | 7 mOhm Max |
| Q @ Freq | 13 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant | 125MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 10UH 3.1A 50 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 100UH 1A 400 MOHM SMD
In Stock: 38000
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 15UH 2.4A 70 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 1UH 7.8A 10 MOHM SMD
In Stock: 3000
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 1.5UH 7A 11 MOHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 22UH 2.2A 100 MOHM SMD
In Stock: 3000
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 2.2UH 6.3A 13 MOHM SMD
In Stock: 14818
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 33UH 1.7A 145 MOHM SMD
In Stock: 9000
Manufacturer: Bourns Inc.
Description: FIXED IND 3.3UH 5.6A 21 MOHM SMD
In Stock: 6000