| Part Number | SV03CC184KAR |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 0.18µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 630V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Voltage |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.370" L x 0.200" W (9.40mm x 5.08mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.300" (7.62mm) |
| Thickness (Max) | - |
| Lead Spacing | 0.275" (6.99mm) |
| Lead Style | Straight |
Manufacturer: Murata Electronics North America
Description: SENS ROTARY POS RESISTIVE SMD
In Stock: 0
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP CER 0.1UF 630V X7R RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP CER 0.18UF 630V X7R RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP CER 4700PF 2KV X7R RADIAL
In Stock: 265
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP CER 1000PF 3KV X7R RADIAL
In Stock: 300
Manufacturer: AVX Corporation
Description: CAP CER 4700PF 3KV X7R RADIAL
In Stock: 210