| Part Number | SA50CE |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | On/Off |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 400 mOhm LS + HS |
| Current - Output / Channel | 5A |
| Current - Peak Output | 7A |
| Voltage - Supply | 9.5 V ~ 15 V |
| Voltage - Load | 80V (Max) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 175°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3-8 |
| Supplier Device Package | TO-3-8 |
Manufacturer: Bud Industries
Description: RACK ADJUSTABL SHELF-OPEN 17.62"
In Stock: 26