| Part Number | AISC-1008HQ-R10J-T |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 100nH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating | 1A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 160 mOhm Max |
| Q @ Freq | 62 @ 350MHz |
| Frequency - Self Resonant | 820MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Test | 50MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package | 1008 (2520 Metric) |
| Size / Dimension | 0.102" L x 0.083" W (2.60mm x 2.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.075" (1.90mm) |
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 1UH 370MA 1.8 OHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 1UH 370MA 1.8 OHM SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 1.2UH 310MA 2 OHM SMD
In Stock: 2000
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 1.2UH 310MA 2 OHM SMD
In Stock: 4000
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 1.5UH 330MA 2.3 OHM
In Stock: 0
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 1.5UH 330MA 2.3 OHM
In Stock: 8969
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 1.8UH 300MA 2.6 OHM
In Stock: 0
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 1.8UH 300MA 2.6 OHM
In Stock: 2000
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM
In Stock: 8000
Manufacturer: Abracon LLC
Description: FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM
In Stock: 4000